Kokie yra venų nepakankamumo klinikiniai simptomai ir stadijos?

Venų ligų stadijos

Paviršinių venų ligomis serga visokio amžiaus vyrai ir moterys, kurių gyvenimo būdas yra įvairaus aktyvumo. Daugelis jų turi venų varikozės apraiškų, tačiau kai kurių liga matomų ženklų netur.

Tiksli diagnozė padeda tinkamai klasifikuoti venų ligą.

Kad būtų aiškiau ir apie venines ligas būtų galima kalbėti standartinėmis sąvokomis, ekspertai sukūrė KEAP (angl. CEAP) klasifikacijos sistemą. Šio akronimo reikšmė:

  • Klinika  – kaip atrodo paciento venos
  • Etiologija – ar problema paveldėta, ar ne
  • Anatomija – kokias venas apima
  • Patofiziologija – kuria kryptimi teka kraujas (reikiama ar atgaline) ir ar jo tėkmė blokuojama
Paviršinių venų ligų simptomų kojoje nematyti.

Paviršinių venų ligų simptomų nematyti

Paviršinių venų ligų simptomų kojoje nematyti.

Koja su išsiplėtusiais kapiliarais

Išsiplėtę kapiliarai

Venos, kurias galite pamatyti ar apčiuopti iškart po oda, vadinamos paviršinėmis. Išsiplėtusiais kapiliarais vadinamos susipynusios smulkutės kraujagyslės, kurios išryškėja odos paviršiuje. Jos dažnai būna raudonos, mėlynos ar violetinės ir panašios į voratinklį. Jų pasitaiko veido ir kojų odoje.

Koja, pažeista venų varikozės

Venų varikozė

Venų varikozė paprastai susiformuoja kojų poodyje. Tai išsiplėtusios ar padidėjusios kraujagyslės, gerai matomos dėl jų storumo ir gruoblėtumo. Jas sunkiau aptikti, jei pacientas turi antsvorio, nes tada storas poodis jas paslepia.

Patinusi kojos dalis, apimta pabrinkimo

Pabrinkimas

Jei jums išsivystęs lėtinis venų nepakankamumas, tai apatinės galūnės ir čiurnos dažnai pabrinks. Paspaudus pirštu, kojos audiniuose ilgam išlieka įspaudas.

Priežastys – kavos ir alkoholio vartojimas, ilgalaikis stovėjimas ar sėdėjimas, karštos oro sąlygos ir hormonų pusiausvyros pakitimai.

Koja paraudusia oda

Odos pokyčiai

Dėl ilgalaikio kraujo sąstovio ir padidėjusio veninio spaudimo odos spalva gali pakisti į raudonai rudą. Tai būna geriausiai matoma aplink čiurnas, bet gali apimti ir blauzdas bei pėdas.

Koja su atvira venine opa

Veninės opos

Veninės opos paprastai būna minkštos, negilios ir vidutiniškai skausmingos. Tai yra ankstesnių paviršinių venų ligų stadijų komplikacija.

Jos pradžioje būna mažos opelės, bet gali gerokai padidėti. Veninės opos gali šlapiuoti ir kartais būna raudonos.

Kaip galima užkirsti kelią paviršinių venų nepakankamumui?

Paviršinių venų nepakankamumo riziką padės sumažinti sveikas gyvenimo būdas. Labai svarbūs šie veiksniai: pakankamas fizinis aktyvumas, alkoholio ir cigarečių atsisakymas, subalansuota mityba.

Reguliari veninės sistemos mankšta irgi padės stabdyti paviršinių venų nepakankamumo vystymąsi ir progresavimą. O Lioton® 1000 gelis padės išvengti venų varikozės komplikacijų.